Biden, tartışmalı FISA gözetim programını yeniden yetkilendiren yasa tasarısını imzaladı

EnguLizyoN

New member
Başkan Biden cumartesi günü yeniden yetki veren yasayı imzaladı ABD'nin önemli bir gözetim yasası FBI'ın Amerikalıların verilerini aramak için programı kullanmasının kısıtlanıp kısıtlanmayacağı konusundaki fikir ayrılığının ardından, neredeyse tüzüğün geçerliliğini yitirmesine neden oluyordu.

Gece yarısı son teslim tarihini zar zor kaçıran Senato, tasarıyı iki partinin de desteğiyle 60'a 34 saat önceden onaylayarak programı iki yıl uzattı Bölüm 702 olarak bilinir Yabancı İstihbarat Gözetim Kanunu'nun Sayın Biden, kongre liderlerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, son yasa için oylamanın son tarihten 15 dakika önce başladığı sırada, “Çok kısa sürede, gece yarısı sona ermeden FISA'yı yeniden yetkilendiriyoruz” dedi. “Bütün gün boyunca ısrar ettik ve bir ilerleme elde etmeye çabaladık ve sonunda başardık.”

FISA Bölüm 702 nedir?

ABD'li yetkililer şunu söyledi gözetim aracıİlk olarak 2008'de yetkilendirilen ve o zamandan bu yana birkaç kez yenilenen bu istihbarat, terörist saldırıları, siber saldırıları ve yabancı casusluğu engellemede hayati önem taşıyor ve aynı zamanda ABD'nin belirli operasyonlar için güvendiği istihbaratı da üretti. 2022 cinayeti El Kaide lideri Eymen el Zevahiri.

Senato İstihbarat Komitesi'nin en üst düzey Cumhuriyetçilerinden Florida Senatörü Marco Rubio, “Önemli bir istihbarat parçasını kaçırırsanız, yurt dışında bir olayı kaçırabilir veya askerleri tehlikeye atabilirsiniz” dedi. “Burada, yurt içinde veya başka bir yerde ülkeye zarar verme planını kaçırabilirsiniz. Dolayısıyla bu özel vakanın gerçek hayattaki sonuçları var.”

Bölüm 702, ABD hükümetinin, yabancı istihbarat toplamak amacıyla ülke dışında bulunan Amerikalı olmayan kişilerin iletişimlerini herhangi bir izin olmaksızın toplamasına izin veriyor. Yeniden yetkilendirme, mahremiyet savunucuları ile ulusal güvenlik şahinleri arasında aylarca süren çatışmaların yasayı sona erme eşiğine itmesinin ardından Cuma günü nihai geçişe giden uzun ve inişli çıkışlı bir yolla karşı karşıya kaldı.

Casusluk programının teknik olarak gece yarısı sona ermesi planlanmış olsa da Biden yönetimi, bu ayın başlarında gözetim alan Yabancı İstihbarat Gözetleme Mahkemesi'nin verdiği görüş sayesinde istihbarat toplama yetkisinin en az bir yıl daha çalışır durumda kalmasını beklediğini söylemişti. uygulamalar.

Yine de yetkililer, özellikle programın sona ermesine izin verilmesi halinde iletişim şirketlerinin hükümetle işbirliğini sonlandırabileceği göz önüne alındığında, mahkeme onayının kongre onayının yerine geçmemesi gerektiğini belirtmişti.

Konuyu bilen bir kişiye göre, yasanın süresinin dolmasına saatler kala, ABD'li yetkililer iki büyük ABD iletişim sağlayıcısının gözetleme programı aracılığıyla emirlere uymayı bırakacaklarını söylemesinin ardından zaten mücadeleye başlamışlardı. özel görüşmeler.

Başsavcı Merrick Garland yeniden yetkilendirmeyi övdü ve aracın Adalet Bakanlığı için ne kadar “vazgeçilmez” olduğunu yineledi.

“Bölüm 702'nin yeniden yetkilendirilmesi, ABD'ye, ABD dışında bulunan ABD vatandaşı olmayan kişiler hakkında yabancı istihbarat bilgileri toplamaya devam etme yetkisi verirken, aynı zamanda Adalet Bakanlığı'nın Amerikalıların mahremiyetinin korunmasını sağlamak için benimsediği önemli reformları kanunlaştırıyor. ve sivil özgürlükler,” dedi Garland Cumartesi günü yaptığı açıklamada.

Bazı milletvekilleri 702. Maddeyi yenilemekten çekiniyor

Ancak Biden yönetiminin bu hafta senatörlere, casusluk programının ulusal güvenliği korumada oynadığı önemli rol konusunda ısrarcı ve gizli brifingler vermesine rağmen, daha fazla değişiklik yapılması için kışkırtma yapan bir grup ilerici ve muhafazakar yasa koyucu tasarının versiyonunu kabul etmeyi reddetmişti. Meclis geçen hafta gönderdi.

Milletvekilleri, Schumer'den, tasarıda sivil özgürlükler açısından boşluk olarak gördükleri konuları ele almayı amaçlayan mevzuat değişikliklerinin oylanmasına izin vermesini talep etmişti. Sonunda Schumer, geçiş sürecini hızlandırmak karşılığında eleştirmenlerin değişikliklere ilişkin taban oy almasına olanak tanıyan bir anlaşma yapmayı başardı.

Altı değişiklik sonuçta nihai pasaja dahil edilecek zeminde gerekli desteği toplamayı başaramadı.

İftiracıların önerdiği en büyük değişikliklerden biri, FBI'ın program aracılığıyla Amerikalılar hakkındaki bilgilere erişimini kısıtlamaya odaklanıyordu. Gözetim aracı yalnızca diğer ülkelerdeki Amerikalı olmayanları hedef alsa da, hedeflenen yabancılarla temas halinde olan Amerikalıların iletişimlerini de topluyor. Meclisteki 2 Numaralı Demokrat Senatör Dick Durbin, ABD yetkililerinin Amerikan iletişimlerine erişmeden önce arama izni almasını gerektiren bir öneriyi öne sürüyordu.

Durbin, “Hükümet benim özel iletişimimi veya herhangi bir Amerikalının özel iletişimini gözetlemek istiyorsa, tıpkı Kurucu Atalarımızın Anayasayı yazarken amaçladığı gibi, bir yargıçtan onay almaları gerekir” dedi.

Geçtiğimiz yıl ABD'li yetkililer, FBI analistlerinin, bir Kongre üyesi ve 2020'deki ırksal adalet protestolarına katılanlar da dahil olmak üzere Amerikalılar veya ABD'deki diğer kişiler hakkında bilgi almak için istihbarat deposunu uygunsuz bir şekilde sorgulaması sırasında bir dizi suiistimal ve hata yaptığını ortaya çıkardı. 6 Ocak 2021, ABD Kongre Binası'nda isyan.

Ancak hem Temsilciler Meclisi hem de Senato istihbarat komitelerinin yanı sıra Adalet Bakanlığı'ndaki üyeler, arama emri çıkarılmasının yetkililerin yakın ulusal güvenlik tehditlerine hızla yanıt vermesini ciddi şekilde engelleyebileceği konusunda uyardı.

D-Va'dan Senatör Mark Warner, “Bunun, ulusumuzun dünya çapında karşı karşıya olduğu çok çeşitli zorluklar göz önüne alındığında, bu, göze alamayacağımız bir risk olduğunu düşünüyorum” dedi. Senato İstihbarat Komitesi Başkanı.

Haberler'den daha fazlası