Chip Reid, ABD askerlerinin uzun vadeli ruh sağlığının ele alınması hakkında

EnguLizyoN

New member
“Battle Scars” kitabının yazarı, eski Haberler gazetecisi Chip Reid, Amerikalı askerlerin yurtdışında görev yaparken sürekli yaşadıkları streslerden ve PTSD'nin kalıcı olmak zorunda olmadığından bahsediyor.

Şu anda Orta Doğu'da 35.000'den fazla Amerikan askeri konuşlanmış durumda. Ve Hamas'ın İsrail'e saldırdığı 7 Ekim'den bu yana, ABD tesislerine 170'ten fazla saldırı girişimi oldu.

Eğer bu sayılar sizi şaşırttıysa, yalnız değilsiniz. Çoğu Amerikalı, korkunç bir şey olana kadar, denizaşırı görev yapan erkek ve kadınlarımıza pek dikkat etmiyor.

Teknik olarak konuşursak, Amerika savaşta değil. Ama bunu, büyük olasılıkla yalnızca sık sık saldırılara değil, aynı zamanda sürekli teyakkuzun aşırı stresine de maruz kalacak olanlara anlatmayı deneyin.

Bu yüzden onların uzun vadeli ruh sağlıkları konusunda endişeleniyorum.

Kazamat

2003 yılında Irak'ın işgali sırasında bir Deniz Piyade taburunda görev aldım. Yirmi yıl sonra bu Deniz Piyadelerinden düzinelercesiyle röportaj yaptım ve çoğu, kabuslar, ani öfke patlamaları ve kurtulan suçluluğu gibi Travma Sonrası Stres Bozukluğu'nun (TSSB) en azından bazı semptomlarıyla eve döndüklerini söyledi.

PTSD her zaman bizimleydi. İç Savaş'ta buna “asker kalbi” deniyordu; sonraki savaşlarda “mermi şoku”, “savaş yorgunluğu” ve “Vietnam Sonrası Sendromu”.

Bir zamanlar zayıflık belirtisi olduğu düşünülüyordu, ancak tıp bilimi bize bunun böyle olmadığını söylüyor. Savaş ve diğer travmatik olaylar beyinde PTSD'yi tetikleyen değişikliklere neden olur.

Ayrıca artık PTSD'nin kalıcı olmak zorunda olmadığını da biliyoruz. Psikolojide nispeten yeni bir kavram olan Travma Sonrası Büyüme, PTSD'leriyle ilgili yardım alanların, onu gömmeye çalışmak yerine, daha büyük bir içsel güç ve hayata dair yepyeni bir takdir deneyimleyebildiği bir kavramdır.

Afganistan ve Irak'taki savaşların ilk yıllarında, bir ulus olarak ordudaki bir ruh sağlığı krizine yanıt vermede başarısız olduk. Bu sefer geri dönen askerlerimize ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri ruh sağlığı hizmetlerini verdiğimizden emin olalım.

BİR KISMI OKUYUN: Deniz Piyadeleri, “Savaş Yaraları”nda 20 yıl sonra Irak Savaşı'na geri dönüyor

Daha fazla bilgi için:

Hikâye yapımcısı: Annie Iezzi. Editör: Carol Ross.

Gaziler: Kahramanlarımızı Onurlandırıyoruz

Daha

Daha

Çip Reid

Chip Reid, Haberler'in ulusal muhabiridir.