Gizli üste görev yapan gaziler bunun kendilerini hasta ettiğini söylüyor ancak hükümet onların orada olduğunu kabul etmediği için yardım alamıyorlar

EnguLizyoN

New member
1980'lerin ortalarında Hava Kuvvetleri teknisyeni Mark Ely'nin görevi gizlice elde edilen Sovyet savaş uçaklarını incelemekti.

Sessiz evler olarak bilinen gizli askılarda gerçekleştirilen çalışma, Nevada çölünde, Las Vegas'ın 140 mil dışında, Tonopah Test Alanında (bazen “Tenopah Test Alanı” olarak da anılır) gizli bir görevin parçasıydı. Alan 52. Görev o kadar gizliydi ki Ely bir gizlilik anlaşması imzalaması gerektiğini söyledi.

Ely, Haberler'e “Ulusal çıkarları korumak kendi hayatımdan daha önemliydi” dedi ve bu sadece laftan ibaret değil.

Ely 20'li yaşlarındaydı ve gizli üste çalışırken fiziksel olarak formdaydı. Şu anda 63 yaşında olan ve Naperville, Illinois'de yaşayan adam, maruz kaldığını söylediği radyasyonun yaşamı tehdit eden sonuçlarıyla karşı karşıya.

ABD hükümeti onlarca yıldır 52. Bölge yakınlarında nükleer bomba testleri yürütüyordu. 1975 tarihli bir federal çevre değerlendirmesine göre, bu testler toksik radyoaktif madde saçıyordu. malzeme yakında.

“Akciğerlerimde yara izi oluştu. Karaciğerimde kistler oluştu. … Lipomlar oluşmaya başladı, vücudumda aldırmak zorunda kaldığım tümörler vardı. Mesane astarım dökülmüştü” dedi.

Bunca yıl sonra, hizmet kayıtları pek çok görevi içeriyor ancak Tonopah Test Alanındaki görevi içermiyor, bu da orada olduğunu kanıtlayamayacağı anlamına geliyor.

“İnsanların söylediği bir slogan var: 'Ölene kadar inkar et.' Burada bir bakıma doğru” dedi Ely, Haberler'e.

Dave Crete aynı bölgede askeri polis memuru olarak da çalıştığını söylüyor. Artık kronik bronşit de dahil olmak üzere nefes alma sorunları var ve sırtından bir tümör alınması gerekti.

Son sekiz yılını Bölge 52'de çalışan diğer yüzlerce gazinin izini sürerek geçirdi ve “her türlü kanseri” gördüğünü söyledi.

Hükümetin 1975 yılındaki değerlendirmesinde bölgedeki toksik kimyasallar kabul edilirken, çalışmaların durdurulmasının “ulusal çıkarlara aykırı” olduğu ve “maliyetlerin küçük ve elde edilen faydalara göre makul olduğu” belirtildi.

Çalışma Bakanlığı'nın kamuya açık istatistiklerine göre, başta Enerji Bakanlığı olmak üzere aynı bölgede görev yapan diğer hükümet çalışanlarına 25,7 milyar dolarlık federal yardım sağlandı. Ancak bu avantajlar Ely ve Girit gibi Hava Kuvvetleri gazileri için geçerli değil.

Ely, “Bu beni inanılmaz derecede sinirlendiriyor ve aynı zamanda canımı da acıtıyor çünkü arkamı kollamaları gerekiyor” dedi. “Ben onlarınkine sahiptim ve onların da benimkine sahip olmasını istiyorum.”

Görüşleri için iletişime geçildiğinde Savunma Bakanlığı Ely ve Girit'in görev yaptığını doğruladı ancak nerede olduğunu söylemedi.

Daha

Dave Savini

Ödüllü Chicago gazetecisi Dave Savini, CBS2'de araştırmacı muhabir olarak görev yapıyor.