Hedefinde dolar ve Üsler Yasası varken IMF, 800 milyon ABD doları transferine yeşil ışık yakacak

PiKe

New member
Dizini Uluslararası Para Fonu (IMF) önümüzdeki günlerde bir araya gelecekler – neredeyse kesinlikle Perşembe, Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı gün– ve 2018'de alınan 45 milyar dolarlık krediye ilişkin 2022'de yeniden müzakere edilen anlaşmanın sekizinci üç aylık incelemesinde Arjantin durumunu tartışacak. Hükümet, Ocak ve Mart ayları arasındaki hedeflerine (mali fazla, rezerv birikimi ve para emisyonu) rahatlıkla ulaştı.organizma eşdeğeri dönecektir 800 milyon ABD doları kısaca. Para, son ödemelerin yerine geçmek ve süresi Temmuz ortasında dolacak 650 milyon ABD dolarını karşılamak için kullanılacak.

Ancak teknisyenler iki merkezi değişkene yakından bakıyor: Merkez Bankası (BCRA) tarafından uluslararası rezervlerin satın alınması ikinci çeyrekte ise son günlerde tükenme belirtileri gösteriyor; ve Esaslar Kanunu ve mali paketin onaylanması Başkan Javier Milei'ye siyasi oksijen ve yönetilebilirlik sağlayacak olan Kongre'de.

Önceki incelemede kurum, peso'nun dolar karşısında devalüasyon oranının hızlandırılmasını, döviz kurlarının birleştirilmesini ve enflasyon beklentilerini sabitlemek için peso cinsinden pozitif faiz oranları planına geçilmesini önermişti.

Başvurulan resmi kaynaklara göre bu tedbirler şöyle: teknik öneriler ancak taahhüt anlamına gelmiyorlar ve “yıl başındaki muamelenin aynısını görüyorlar.” Resmi gönderilerde “Örneğin, hisse senetleriyle ilgili olarak bizden bunu hemen kaldırmamızı istemiyorlar, bunun yerine kademeli olarak yükseltmeye yönelik parametreler oluşturma taahhüdü verilmesini istiyorlar” diye tanımlıyorlar.

Danışmanlık firması Econviews'in yöneticisi, Miguel Kiguel, kaydetti: “IMF'nin kaygıları şu: Yönetim -belki de Temeller Yasası, onlar incelemeyi onaylamadan önce Senato'da onaylanır- ve aynı zamanda rezervler yüzünden, BCRA dolar biriktirmede sorun yaşamaya başladığında.”

“İleriye dönük olarak Arjantin'le yeni bir program müzakere etmeye istekli olduklarını ifade edebilirler. yeni finansmanKiguel, “Bu, tahvil ve hisse senedi fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüş ve artan döviz kuru baskısından sonra ülkenin ciddi şekilde dikkate alması gereken bir konu” diye ekledi.

Daniel MarxDanışmanlık firması Quantum Finance'in şu anki başkanı ve örgütün Arjantin'in eski müzakerecisi, kendi adına şunları söyledi: “IMF, harcamalardaki azalmanın önceki duruma göre nasıl korunup korunmadığı ve gelirin sürdürülebilir hale getirilmesi konusunda dikkatli. bunları yıl sonunda kaldırılması gereken PAIS vergisi gibi olağanüstü olmayan konulara dayandırıyoruz.

Sırasında, Hector TorresÖrgüt nezdindeki eski Arjantin temsilcisi şunları vurguladı: ” takas Çin ile Şüphesiz ki Yönetim Kurulu'nda da bu konu tartışılacaktır. Bu ay ve önümüzdeki ay vadeleri yeniden finanse edebilmek çok önemli olacaktır. Onlara IMF'den gelen parayla ya da Paris Kulübü ülkelerinden gelen ikili kredilerle ödeme yapmamızın nasıl mümkün olabileceğini anlamıyorum.“.

2024'ün ilk çeyreğinde Hükümet anlaşmanın üç hedefine ulaştı. Danışmanlık firması PxQ'ya göre, BCRA'da, ithalat ödemelerinde adım atılması ve ticari borçların eklenmesi sayesinde 10 Aralık 2023'e kıyasla 8.834 milyon ABD doları tutarında net rezerv biriktirildi; bu, hedefin yaklaşık 2.834 milyon ABD dolarının üzerindedir; Mali olarak faiz dışı fazla 3.868.304 milyon dolar veya hedefin yaklaşık 2.906.304 dolar üzerinde gerçekleşti; ve parasal açıdan, BCRA'nın Hazine'ye finansmanı negatifti – getiriler vardı – 1.525.464 milyon dolar.