MS tanısı konulduktan sonra maraton koşmaya başladı. Hastalığın ilerlemesini tersine çevirmeye yardımcı oluyor.

EnguLizyoN

New member
Derek Stefureac'a teşhis konduğunda multipl sklerozMerkezi sinir sistemini etkileyen kronik bir hastalık olan kendisi sigara içiyordu ve hiç egzersiz yapmıyordu.

39 yaşındayken iş yerinde bir “nöbet” geçirdiğinde her şey değişti: Vücudu yaklaşık bir dakika boyunca kasıldı ve Stefureac Haberler'e “öleceğini düşündüğünü” söyledi. Çok sayıda doktorla görüştükten sonra teşhis konuldu multipl skleroz.

“Oldukça korkutucu bir teşhisti ve dürüst olmak gerekirse ne olduğundan bile emin değildim. Bilmiyordum.” buna sahip olan herkesŞu anda 51 yaşında olan Stefureac şunları söyledi: “Daha fazlasını öğrendikçe bir doktor şöyle dedi: 'Bu ilerleyen bir hastalık, tedavi edilemez. İlerlemeyi yavaşlatmak için bazı tedavilerimiz var, ancak yapabileceğiniz en iyi şey sağlıklı olmaktır. Sağlıklı bir vücut en iyi araçtır.' Bu da beni sigarayı bırakmaya yetecek kadar korkuttu ve sigarayı bırakmanın bir parçası olarak, bana yardımcı olmak ve sağlıklı olmak için koşmaya başladım.”

Teşhis konulduktan ve ilk koşu seanslarından 13 yıl sonra Stefureac 36 maraton koştu. Antarktika ve bir tane Everest Dağı. Haziran başında Avustralya'nın Brisbane maratonunu tamamladıktan sonra artık her kıtada maraton koşuyor. Durumuyla diğer kişilerle bağlantı kuran bir koşucu topluluğu oluşturdu ve doktoru, hastalığının ilerlemesini tersine çevirmeyi bile başardığını söylüyor. multipl skleroz.

Derek Stefureac, Everest Dağı'nda maratonu tamamladıktan sonra.

Derek Stefureac/Cleveland Kliniği

Multipl skleroz nedir?

Mayo Clinic'in web sitesine göre multipl skleroz, merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sinir liflerini kaplayan miyeline veya koruyucu kılıfa saldırır. Bu, beyin ile vücudun geri kalanı arasında iletişim sorunlarına neden olur ve vücutta uyuşukluk ve güçsüzlük, dengesiz yürüyüş, bulanık görme ve daha fazlasını içeren çok çeşitli semptomlara neden olur. Sonunda sinir liflerinde kalıcı hasara veya bozulmaya neden olabilir.

Stefureac'ın bakımıyla ilgisi olmayan Ulusal MS Derneği'nin araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Dr. Bruce Bebo, multipl sklerozun “öngörülemeyen bir hastalık” olduğunu söyledi.

Durumunun kontrol altına alınması için ilaç da kullanan Stefureac için hastalık en belirgin şekilde koşmaya başladığında fark ettiği ayağın sürüklenmesi olarak ortaya çıktı. Stefureac'ın tedavisini denetleyen nörolog Dr. Le Hua, aynı zamanda nörolojik fonksiyon bozukluğunun yanı sıra vücudunda bir miktar uyuşukluk, halsizlik ve karıncalanma olduğunu söyledi. Aynı zamanda multipl skleroz nedeniyle “daha yüksek sakatlık riskiyle ilişkili” omurga lezyonları da bulunduğunu söyledi.

Selma Blair, MS tanısı ve “Kötü Bebek: Büyümenin Anıları” hakkında konuşuyor

07:38

Egzersiz multipl sklerozu nasıl etkiler?

Bebo, tedavide egzersiz ve diğer sağlıklı yaşam tarzı tercihlerinin önemini destekleyen kanıtların giderek arttığını söyledi. multipl skleroz. Egzersiz hastalığın ilerlemesini tersine çevirmese bile, multipl sklerozun ilerlemesini hızlandırabilen yüksek tansiyon gibi eşlik eden hastalıkların sınırlandırılmasına yardımcı olabilir. Egzersiz aynı zamanda sinir sisteminin esnekliğini artırmaya da yardımcı olabilir, bu da işlevi geliştirebilir ve multipl sklerozun neden olduğu hasarı telafi edebilir, dedi.

Bebo, koşma gibi kardiyovasküler antrenmanların özellikle multipl skleroz tedavisinde faydalı olabileceğini ancak kişinin faydalarını görmek için mutlaka maraton koşması gerekmediğini söyledi.

Bebo, “Yetenek veya engellilik düzeyi ne olursa olsun, herkes için hemen hemen bir şeyler var” dedi.

Hua, Stefureac'ın durumunun “gerçekten benzersiz” olduğunu, çünkü başlangıçta karşılaştığı bazı zorlukların giderek iyileştiği “engellilik iyileşmesi” belirtileri gördüğünü söyledi. Pek çok kişi sakatlık belirtilerinin yavaşladığını görebilir, ancak hastalığın ilerlemesinde gerçek bir iyileşme, kendisinin veya alanındaki diğer kişilerin sıklıkla gördüğü bir şey olmadığını söyledi.

Hua, “Derek aslında kendisine ilk kez sakatlık tanısı konduğunda olduğundan çok daha iyi görünüyor” dedi.

Stefureac, Haberler'e en son ne zaman multipl skleroz semptomuyla uğraştığını “hatırlamadığını bile” söyledi.

“MS'i yalnızca reçetemi yeniden doldurmam veya randevu almam gerektiğinde düşünüyorum” dedi.

Derek Stefureac Brisbane Maratonunda yarışıyor.

Derek Stefureac/Cleveland Kliniği

Her kıtada bir maraton koştuktan sonra sırada ne var?

Stefureac her kıtada bir maraton koşma hedefini tamamladı ancak hâlâ yarışmak istediği daha ekstrem etkinlikler var. Kuzey Kutbu'ndaki bir maratona bakıyor ve Şubat 2025'te Tanzanya'nın Kilimanjaro Dağı'nda koşmak istiyor. Sahra Çölü'nde beş günlük bir yarış ve Hawaii'deki Ironman Triathalon gibi daha yoğun etkinliklere katılmak.

Stefureac, “Başladığımda amacım kendimi forma sokmak ve bu ilerlemeyi yavaşlatmaktı ve bu çok şaşırtıcı bir şekilde işe yaradı” dedi ve hikayesinin multipl sklerozla uğraşan diğer insanlara ilham kaynağı olabileceğini umduğunu da sözlerine ekledi. veya kronik sağlık koşulları.

“Çılgınca geliyor ama benim açımdan teşhis için minnettarım. Gerçekten ufkumu açtı ve hayatımı değiştirdi. Bana hiç teşhis konmamış olsaydı, yedi kıtayı dolaştıracağımı sanmıyorum.” MS ile” dedi Stefureac. “Kimse MS hastası olduğumu bilemez. Bunu onlara söylediğimde insanlar şok oluyor. 'Bu sen olabilirsin' gibi bir şeye iyi bir örnek olmak isterim.”

Haberler'den daha fazlası

Kerry Breen

Kerry Breen, CBSNews.com'da haber editörüdür. New York Üniversitesi Arthur L. Carter Gazetecilik Okulu mezunu, daha önce NBC News'in TODAY Digital'inde çalışıyordu. Güncel olayları, son dakika haberlerini ve madde kullanımı dahil konuları ele alıyor.