Temsilci Lauren Boebert'in bölge değiştirme kumarı Colorado ön yarışına bağlı

EnguLizyoN

New member
Washington — Temsilci Lauren Boebert Salı günü yeni bir bölgede seçmenlerin karşısına çıkıyor. Cumhuriyetçi ön yarışı kazandı Associated Press'e göre Colorado'nun 4. Kongre Bölgesi'nde gerçekleşen olay, bölge değiştirme kumarının işe yaradığını gösteriyor.

İlk kez 2020'de seçilen ve 2022'de Colorado'nun 3. Bölgesinde az farkla yeniden seçilen Boebert, koşmayı seçti eski Temsilci Ken Buck'ın yeniden seçilmeme kararının ardından bu yıl muhafazakarlara daha dostane bir bölgede. Salı günü Colorado'nun 4. Kongre Bölgesi'nde kendi partisinin adaylığı için yarışan altı Cumhuriyetçiden biriydi ve bu süreçte yarışın profilini yükseltti.

Boebert, eyaletin batı ve güney kesiminin büyük bir bölümünü oluşturan Colorado'nun 3. Bölgesinde yeniden seçilme teklifini 2022'de 500'ün biraz üzerinde oyla kazanırken, çoğunluğu eyaletin Doğu kesimlerinden oluşan Colorado'nun 4. Bölgesi Plains, Cumhuriyetçiler için çok daha güvenli. Bölgedeki seçmenler 2020'de eski Başkan Donald Trump'ı destekledi ve Buck, 2022'de %60'tan fazla oyla kolayca yeniden seçildi.

Ancak Boebert'in itibarı Buck'ınkiyle tezat oluşturuyor. Her ikisi de Temsilciler Meclisi Özgürlüğü Grubu ile aynı çizgide olsa da, beş dönemdir muhafazakar kongre üyesi erken seçime gitmesinin nedeni olarak Kongre'deki işlev bozukluğunu ve artan siyasi kutuplaşmayı gösterdiğinden, tarz olarak farklılık gösteriyorlar. istifa Mart ayında Meclis'ten. Buck partisinin öncelikleri, lideri ve aşırı sağın giderek artan etkisiyle gittiği yön hakkında konuşurken, Boebert de grubun arasında yer aldı ve zaman zaman kaosu körükledi.

Temsilci Lauren Boebert, 13 Mart 2024 Çarşamba günü yapılan oylamanın ardından ABD Kongre Binası dışında.

Getty Images aracılığıyla Al Drago/Bloomberg

Ön seçim aynı zamanda Boebert'in ulusal profilini renklendiren bir takım kişisel utançlardan bu yana ilk seçimine de işaret ediyor. Bunlardan en önemlisi, geçen yıl Denver'daki “Beetlejuice” adlı tiyatro gösterisinden rahatsız edici davranışları nedeniyle dışarı çıkarılması sırasında yaşanan olaydı. Boebert, olaydan dolayı özür dileyen bir bildiri yayınladı, “kamuya açık ve zor boşanmasına” atıfta bulunarak, değerlerinden “yetersiz kaldığını” söyledi.

Boebert farklı bir bölgeye aday olacağını açıkladığında, “zorlu yılın” bu kararda etkili olduğunu söyledi.

Boebert, bölge değiştirme hareketini duyuran bir videoda, “Şahsen bu duyuru, ben ve ailem için oldukça zor bir yılın ardından yeni bir başlangıç” dedi. “Daha önce hiç siyasete girmemiştim ve hiç boşanma süreci yaşamamıştım; bu asla yaşamak istemediğim bir şeydi. Kendi kişisel hatalarımı yaptım ve bunları kabullendim ve onlar için özür diledim.”

Kampanyadaki sıkıntılara rağmen Trump, Mart ayında bir sosyal medya gönderisinde Boebert'i destekledi ve onu “Kanıtlanmış Muhafazakar” ve “Amerika'nın güvenilir ilk savaşçısı” olarak nitelendirdi ve diğer şeylerin yanı sıra Başkan Biden'ı görevden alma çabası ve göçmenlik konusundaki siciline atıfta bulundu.

Yine de Boebert'in muhalifleri, Kasım ayında kazanması durumunda temsil edeceği bazı seçmenlerden yüzlerce kilometre uzakta yaşadığını belirterek onu halı çuvalı yapmakla suçladılar. Ancak GOP'un ateşli savunucusu, Kongre'de rakiplerinin sahip olmadığı bir deneyime sahip olduğunu söyleyerek buna karşı çıktı. Seçmenler açısından ise kararın bir kısmı Boebert'in ulusal profili ve sicili veya bölgeyle derin bağları olan bir aday gibi daha çok değer verdikleri şeye bağlı olabilir.

Boebert Mart ayında, “Bu insanlar Colorado'da ne yapacaklarını, yapabileceklerini, belki yapmak, yapmak istediklerini konuşurken, aslında işi yapıyorum” dedi.

Ön seçime katılan diğer Cumhuriyetçiler arasında eski eyalet Senatörü Jerry Sonnenberg, eyalet Temsilcileri Richard Holtorf ve Mike Lynch ile radyo sunucusu ve ebeveyn hakları savunucusu Deborah Flora yer alıyor.

Seçmenler ön seçimde ne karar verirse versin, Kasım ayında koltuğun güvenli bir şekilde Cumhuriyetçilerin kontrolünde kalması bekleniyor. Bölge, Denver metropol alanının güney kısmıyla birlikte doğu Colorado kırsalının çoğunu temsil ediyor. 1973'ten bu yana GOP kontrolünde kalan bölgeyi temsil eden son Demokrat, 2009'dan 2011'e kadar Temsilci Betsy Markey'di.

Salı günü ön seçime gidiyoruz. Boebert yarışın favorisi olmaya devam etti. Ancak seçmenler için işleri karmaşık hale getiren şey, Buck'ın bölgedeki halefi için yalnızca bir oy değil, iki oy olması.

Coloradolular, 4. bölge koltuğunda yeni bir döneme başlamak için bir aday için ön seçimlerde oy kullanacaklar. Ancak, Buck'ın erken ayrılması nedeniyle kalan dönemini dolduracak bir aday için de oy kullanacaklar.

Boebert koşmamayı seçti Mart ayında Buck'ın koltuğunu doldurmak için mevcut koltuğundan istifa ederek Temsilciler Meclisi'ndeki zayıf Cumhuriyetçi çoğunluğu “daha fazla tehlikeye atmayacağını” söyleyerek Buck'ın görev süresinin geri kalanını hizmet edecek. Ön seçim sırasında özel bir seçim yapılması hamlesinin GOP yapısı tarafından şansını zedelemek için yapıldığını ve bunun aynı zamanda seçmenlerin kafasını karıştıracağını da savundu.

Ancak Boebert'in tüm dönemi kazanma şansı, Lopez'in yeni bir dönem için aday olmaması nedeniyle Cumhuriyetçi Greg Lopez'in özel seçimde bir Demokrat ile karşı karşıya gelmesiyle daha da kolaylaştı.

Bu arada Boebert'in değişimi onun için bir yarışma başlattı Colorado'nun 3. Bölgesindeki eski koltukSalı günü bir grup Cumhuriyetçi adaylık arayışında.

Adaylar arasında 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'nda bulunan eski Eyalet Temsilcisi Ron Hanks de yer alıyor. Binaya girmediğini açıkça belirtmesine rağmen Trump'ın seçim inkarcılığını çığırtkanlık yapıyor. Ve Demokratlar bunun için çalıştı Hanks'i güçlendir ve Kasım ayındaki adaylarının Cumhuriyetçi Parti adayıyla karşı karşıya geleceği rekabetçi koltuğu kazanma şanslarını artırmak için ön seçimlerde aşırı sağcı bir tutum sergiliyor.

Demokratlar için 3. Bölgede en uç görüşlü adayla karşılaşmak tam da umdukları şey; 2022'de Boebert'e az farkla kaybeden Demokrat aday Adam Frisch'in daha kolay kazanmasını amaçlıyor. Bu hareketin Kasım ayında getirisi olacağı veya karşı partinin kenar üyelerinden birinin Kongre'ye gönderilmesine yardımcı olacağı henüz bilinmiyor.

Daha

Kaia Hubbard

Kaia Hubbard, Washington DC'de yaşayan Haberler Digital'in siyaset muhabiridir.