“Tesadüfen bunu yapan tek kişi vardı, dikkat çekiyor”

PiKe

New member
Genelkurmay Başkanı Guillermo Francos bu perşembe günü Radyo Rivadavia'da mesele Banco Macro ile Hükümet arasında. Kuruluşun adını belirtmeden, “tüm bankalar bunu Hazine'ye devretmeye karar verdiğinde bir banka vardı ve o gün bir banka 2.000 milyon ABD doları tutarında satım satımı gerçekleştirdi; bu da o günkü borçtu.” BCRA tarafından ödenmesi gerekiyordu”.

Piyasa versiyonlarında söz konusu bankanın Banco Macro olduğu belirtildi ve dün Ekonomi Bakanı Luis Caputo bunu açıkça ifade etti.

Francos, dün sabah verdiği röportajda önce Sergio Massa'dan, ardından da Banco Macro operasyonundan bahsetti ama ondan bahsetmedi. Başkan Javier Milei önceki gün bu oluşumu “darbe planlayıcısı” olmakla suçlayarak eleştirmişti. Ayrıca ondan bahsetmeden.

Francos, tek bir günde 2.000 milyon ABD doları tutarındaki yatırımı gerçekleştiren banka için şunları söyledi: “Başkan bu davaya değindi.” “Tabii ki her banka bu operasyonu gerçekleştirebilir ve bu benim için Sergio Massa Hükümeti tarafından kurulmuştur. Bu pek de sorumlu bir yöntem değil çünkü tüm bankalar aynı anda satımı yaparsa ekonomik bir felaket oluşur, piyasa pesoyla dolar ve bu da açıkça enflasyonun hızlanmasıyla sonuçlanır. Elbette herkesin bunu yapma özgürlüğü var ama tesadüfen bunu yapan tek bir banka vardı. Dikkat çekmek”.

Francos, işlerin nasıl yürüdüğünü anlattı ve bunları Massa ile ilişkilendirdi. “Bankalar Leliq'lerin üzerinde oturuyor, ütü yapıyor, Devlet faturalarını topluyorlardı ve borç verme işlevlerini yerine getirmiyorlardı. Şüpheler oluşmaya başladı ve o zamanın Ekonomi Bakanı [Sergio Massa] Hikayeye göre, belirli bir bankanın önerisi üzerine, bankanın yatırılan parayı anında geri almasına olanak tanıyan bir satış sistemi kurdu.”.

Francos, Sergio Massa'ya ve Banco Macro'nun operasyonlarına değindi ancak ondan bahsetmedi. “Helikopter Kulübü'nün iyi gitmeyen bir hükümetin yoluna engel koyanlara her zaman açık olduğunu söyledim. Ve bana Sergio Massa hakkında özel bir soru soruldu [N.E.: en una entrevista en LN+] Ve İronik bir şekilde Massa'nın helikopterde bakım yaptığını söyledim.”. Genelkurmay Başkanı ayrıca, bu satışların Massa'nın Ekonomi Bakanı olarak görev yaptığı dönemde “tarihe göre belirli bir bankanın önerisi üzerine” ortaya çıktığını söyledi.

Luis Caputo, Çarşamba günü Başkan Javier Milei'nin hedeflediği bankanın adını verdi, ancak kavgayı yumuşatmaya çalıştı ve hatta planın “ikinci aşamasının” açıklanmasının ardından piyasaların düştüğü 1 Temmuz Pazartesi günü yaşananların bu şekilde olduğunu kabul etti. , sonunda “olumlu” çıktı.

Bunun yerine hem Genelkurmay Başkanı Guillermo Francos hem de Casa Rosada kuruluşa karşı suç duyurusunda bulundu. Yetkili dün bankaların satım opsiyonunu kullanma seçeneği hakkında şunları söyledi: “Herkesin bunu yapma özgürlüğü var ama tesadüfen bunu yapan tek bir banka vardı. Dikkat çekiyor.”