Trump, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi konuşmasında suikast girişiminden sağ kurtulmayı anlatıyor: “Burada olmamam gerekiyor”

EnguLizyoN

New member
Washington — Eski Başkan Donald Trump Perşembe günü ilk kez anlattı Suikast girişimi Pensilvanya'daki mitinginde, ilk başta saldırı altında olduğunu düşündüğünü ancak “yüce Tanrı'nın lütfu” sayesinde hayatta kaldığını söyledi.

Trump, tören için toplanan kalabalığa, “Çok sayıda insan bana ne olduğunu sordu, 'lütfen bize ne olduğunu anlatın' dedi ve bu nedenle size tam olarak ne olduğunu anlatacağım ve bunu benden bir daha asla duymayacaksınız çünkü anlatmak aslında çok acı verici” dedi. Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi'nin son günü partisinin cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen kabul ettiği bir konuşmada.

Eski cumhurbaşkanı, yönetiminin güney sınırındaki yasadışı göçü azaltma çabalarını ele alırken “çok güçlü, etkili ve mutlu bir şekilde” konuşmaya başladığını ve sınır geçişlerini gösteren bir çizelgeye doğru sağa döndüğünde “yüksek bir vızıltı sesi” duyduğunu ve sağ kulağına bir şeyin çarptığını hissettiğini söyledi.

Trump, bunun bir mermi olduğuna hemen inandığını ve eliyle kulağına dokunduğunda kanla kaplı olduğunu gördüğünü söyledi.

Cumhuriyetçi başkan adayı eski Başkan Donald Trump, 18 Temmuz 2024 Perşembe günü Milwaukee'de düzenlenen Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi'nde konuşuyor.

J. Scott Applewhite / AP

“Hemen çok ciddi olduğunu, saldırı altında olduğumuzu anladım ve tek hamlede yere düştüm” dedi.

ABD Gizli Servisi ajanları sahneye koşup kendisini korumak için etrafını sardığında Trump, “Tanrı benim yanımda olduğu için kendimi çok güvende hissediyorum” dedi.

“Şaşırtıcı olan şey, atıştan önce, eğer o son anda başımı oynatmasaydım, suikastçının kurşunu hedefi tam olarak vuracaktı ve ben bu gece burada olmayacaktım. Birlikte olmayacaktık,” dedi.

Trump daha sonra mitinge katılan destekçi kalabalığını övdü ve silah sesleri duyulduktan sonra çıkışlara doğru kaçmadıklarını, bunun yerine tetikçiyi işaret ettiklerini söyledi. Eski başkan izleyicilere, katılanların çoğunun onun öldüğünü düşündüğünü ve onu bırakmak istemediğini söyledi.

“Bu gece burada olmamam gerekiyor,” dedi. “Bu arenada yalnızca yüce Tanrı'nın lütfuyla karşınızda duruyorum. Ve son birkaç gündeki raporları izlerken, Birçok kişi bunun ilahi bir an olduğunu söylüyor. Muhtemelen öyleydi.”

Trump daha sonra sağ kolunu kaldırarak “dövüş” diye bağırdığını anlattı; bu sahne mitingde fotoğrafçılar tarafından kaydedildi ve kalabalıktan tezahüratlar yükseldi.

“Pensilvanya'daki o kader gecesi cesurca ayakta duran o dev vatansever topluluğunun gösterdiği sevgi için hayatımın geri kalanında minnettar olacağım” dedi.

Trump saygılarını sunmaya devam etti Corey KarşılaştırıcıSaldırıda hayatını kaybeden ve David Hollandalı Ve James Kopenhagyaralananlar. Eski başkan, üç adamın aileleriyle konuştuğunu ve kalabalığın Comperatore'yi onurlandırmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduğunu söyledi.

“Başkaları için hayatını feda etmekten daha büyük bir sevgi yoktur,” dedi. “Bu, Amerika'yı en karanlık saatlerinde şekillendiren ruhtur ve Amerika'yı insan başarısının ve büyüklüğünün zirvesine geri götürecek olan sevgidir. İhtiyacımız olan şey budur.”

Trump, saldırı karşısında Cumhuriyetçilerin Amerikan halkına hizmet eden bir hükümet kurma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

“Bu görevimde beni hiçbir şey durduramaz, çünkü vizyonumuz doğrudur ve davamız temizdir” dedi.

Trump'ın konuşması kapanış Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi, Butler'daki Cumartesi mitingindeki suikast girişiminin ardından verdiği ilk kongredir. FBI tarafından 20 yaşında olduğu belirlenen silahlı saldırgan Thomas Matthew CrooksGizli Servis'e bağlı bir keskin nişancı tarafından vurularak öldürüldü.

Eski başkan, merminin kulağını sıyırması sonucu kulağında bir yaralanma meydana geldi ve o zamandan beri kulağının üzerine beyaz bir bandaj takıyor. Trump'a destek gösterisi olarak, kongre katılımcılarının birçoğu da kulaklarına sahte bandajlar taktı.

Trump, silahlı saldırıdan sonra New Jersey'deki mülküne döndü, ancak kongre için Pazar günü Milwaukee'ye uçtu. Dört geceye de katıldı ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, valiler ve eski başkanlık ön seçim muhalifleri, aile üyeleri ve yeni seçilen aday arkadaşı, Senatör JD Vance Ohio'lu.

Saldırının ardından Trump birlik çağrısında bulundu ve Washington Examiner'a Cumhuriyetçi başkan adaylığını kabul ettiği konuşmasını yeniden yazdığını söyledi. Kampanyasının kıdemli danışmanlarından Danielle Alvarez, Haberler'e söyledi hitap şeklinin “çok kişisel” ve “yürekten” olduğu.

“Bu konuşmayı bizzat kendisi yazdı,” dedi. “Bugün sadece incelemeler ve provalar yapana kadar son düzenlemeleri yapıyordu. Ve çok kişisel olacak. Yürekten olacak. Ve o ana uygun olacak. Ulusun ihtiyaç duyduğu birliği talep edecek.”

Daha

Melisa Quinn

Melissa Quinn, CBSNews.com için siyaset muhabiridir. Washington Examiner, Daily Signal ve Alexandria Times gibi yayın organları için yazmıştır. Melissa, ABD siyasetini ele alır ve özellikle Yüksek Mahkeme ve federal mahkemelere odaklanır.