Trump miting saldırısından sonra güvende, kurşunun kulağına isabet ettiğini söyledi; silahlı saldırgan ve izleyicilerden biri öldü

EnguLizyoN

New member
Eski Başkan Donald Trump, Cumartesi akşamı Pensilvanya'nın Butler kentindeki mitinginde silah sesleri duyulduktan sonra sahneden aceleyle indirildi. Trump, sosyal medyada yaptığı paylaşımda şunları söyledi: o yaralandı Bir kurşun sağ kulağının üst kısmını deldiğinde.

Gizli Servis, Trump'ın artık güvende olduğunu ve birkaç saat sonra ayrılmadan önce yerel bir hastanede kontrol edildiğini söylüyor. Trump'ın oğlu Donald Trump Jr., Haberler'den Robert Costa'ya babasının “iyi durumda” olduğunu söyledi.

ABD Gizli Servisi doğruladı iki kişi öldü — silahlı adam ve bir seyirci — ve iki seyirci ağır yaralandı. Eyalet polisi, silahlı saldırı mağdurlarının hepsinin erkek olduğunu söyledi; isimleri açıklanmadı.

Ajans, “ABD Gizli Servisi personeli, şu anda hayatını kaybeden saldırganı etkisiz hale getirdi” dedi.

Muhabirler çok sayıda silah sesi duydu ve Gizli Servis sahneye koştu. Haberler tarafından çekilen videoda Trump'ın kulağına dokunduğu ve sonra yere çömeldiği görülüyor. Yüzünde biraz kan görülebiliyordu.

Trump bir konvoy ile götürüldü. SUV'a binerken yumruğunu kaldırdı.

Eski Başkan Donald Trump, 13 Temmuz 2024'te Pennsylvania'nın Butler kentinde düzenlenen bir kampanya mitinginde, tanıkların silah sesleri duymasının ardından sahneden aceleyle indiriliyor.

Gene J. Puskar / AP

FBI, Pazar sabahının erken saatlerinde yaptığı açıklamada, tetikçiyi teşhis etti Pittsburgh'un hemen dışında bulunan Pennsylvania'daki Bethel Park'ta yaşayan 20 yaşındaki Thomas Matthew Crooks.

Cumartesi gecesi geç saatlerde düzenlenen bir basın toplantısında, FBI Pittsburgh ofisinden sorumlu özel ajan Kevin Rojek, olası bir sebep hakkında spekülasyon yapmayı reddetti, ancak yetkililerin olayı “suikast girişimi” olarak araştırdığını söyledi. FBI, Gizli Servis ile eyalet ve yerel kurumların yardımıyla soruşturmayı yürütüyor.

Kolluk kuvvetleri kaynakları Haberler'e şüphelinin 200-300 fit uzaktan AR tipi tüfekle ateş ettiğini söyledi. Kolluk kuvvetleri kaynakları, silahlı adamın Gizli Servis tarafından kurulan güvenlik çevresinin dışındaki bir kulübenin tepesinde olduğunu söyledi.

Yetkililer Trump mitingindeki silahlı saldırı ve suikast girişiminin soruşturulmasıyla ilgili yeni ayrıntıları paylaştı

29:36

Rojek, silahlı adamın birden fazla el ateş edebilmesini “şaşırtıcı” olarak nitelendirdi. Muhabirler tarafından sıkıştırıldığında, silahlı saldırıyı veya FBI'ın soruşturmasını çevreleyen koşullar hakkında ayrıntı vermeyi reddetti. “Saldırganın bulunduğu yerin etrafında şüpheli paketler tespit edildi ve bu nedenle, aşırı bir ihtiyatla, bomba varlıklarını konuşlandırarak, bunların araştırmacılar için serbest bırakıldığından emin olduk.”

Böyle bir paket bulunup bulunmadığına dair bilgi verilmedi.

Rojek, “Şu anda tüm ipuçlarını takip ediyoruz, tüm görüşmeleri yapıyoruz ve şüpheli yerler, araçlar… bunların hepsi bu olayla ilgili olan her şeyi takip ediyoruz, ancak bunun ötesinde hiçbir şeyi doğrulayamam veya reddedemem” dedi.

Pennsylvania Eyalet Polisi Yarbay George Bivens, Gizli Servis hakkında “Halka açık bir mekana sahip olmak ve bunu olası bir tehdide, çok kararlı bir saldırgana karşı güvence altına almak inanılmaz derecede zordur,” dedi. “Bunu yapmaya çalışmak çok büyük bir yük.” Cumartesi gecesi yapılan basın toplantısına hiçbir Gizli Servis yetkilisi katılmadı.

Akşamın erken saatlerinde Gizli Servis sözcüsü Anthony Guglielmi yaptığı açıklamada, “Gizli Servis koruyucu önlemler uyguladı ve eski Başkan güvende.” dedi. Ajans, ikinci açıklamasında daha fazla ayrıntı yayınladı:

“Eski Başkan Trump'ın 13 Temmuz akşamı saat 18:15 civarında Butler, Pensilvanya'daki mitingi sırasında, şüpheli bir tetikçi miting mekanının dışında yüksek bir yerden sahneye doğru birden fazla el ateş etti. ABD Gizli Servisi personeli, şu anda hayatını kaybeden tetikçiyi etkisiz hale getirdi. ABD Gizli Servisi koruyucu önlemlerle hızla karşılık verdi ve Eski Başkan Trump güvende. Bir seyirci öldü ve iki seyirci ağır yaralandı. Bu olay şu anda araştırılıyor ve Gizli Servis FBI'a haber verdi.”
Trump kampanyası bir açıklamada, “Başkan Trump, bu iğrenç eylem sırasında hızlı hareket eden kolluk kuvvetlerine ve ilk müdahale ekiplerine teşekkür ediyor. Kendisi iyi durumda ve yerel bir sağlık tesisinde kontrol ediliyor.” dedi. Cumartesi gecesi hastaneden taburcu edildi.

Eski Başkan Donald Trump, 13 Temmuz 2024'te Pennsylvania'nın Butler kentinde düzenlediği miting sırasında yaşanan bir olayın ardından ABD Gizli Servisi ajanları tarafından korunuyor.

/ Getty Images

Trump, Cumartesi gecesi Truth Social'da yaptığı paylaşımda, yaşananları ayrıntılı olarak anlattı ve yaralarını şöyle anlattı:

“Pensilvanya, Butler'da gerçekleşen silahlı saldırı olayına hızlı müdahaleleri için Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi'ne ve tüm kolluk kuvvetlerine teşekkür etmek istiyorum. En önemlisi, mitingde öldürülen kişinin ailesine ve ayrıca ağır yaralanan başka bir kişinin ailesine başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Ülkemizde böyle bir eylemin gerçekleşebilmesi inanılmaz. Şu anda, şu anda ölü olan saldırgan hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Sağ kulağımın üst kısmını delen bir kurşunla vuruldum. Bir şeylerin ters gittiğini hemen anladım çünkü vızıldayan bir ses, silah sesleri duydum ve kurşunun deriyi deldiğini hissettim. Çok fazla kanama oldu, bu yüzden ne olduğunu anladım. TANRI AMERİKA'YI KORUSUN!”
New York Times fotoğrafçısı Doug Mills'in çektiği fotoğrafta, Trump'ın mitingde konuştuğu sırada bir merminin başının üzerinden geçtiği an görülüyor.

Cumartesi, 13 Temmuz 2024'te Pennsylvania'nın Butler kentinde düzenlenen mitingde silah sesleri duyulurken eski Başkan Donald Trump'ın başının yakınından geçen bir mermi görülüyor.

Doug Mills/New York Times

Trump'ın konuşmasını sahne arkasında izleyen Pensilvanya Temsilcisi Mike Kelley, Haberler'e, “Yanımda oturan bir kadının vurulduğunu düşünüyorum, diğer insanlar da vuruldu.” dedi.

Eski Başkan Donald Trump, 13 Temmuz 2024'te Pennsylvania'nın Butler kentinde düzenlediği mitingde silah sesleri duyulduktan sonra ABD Gizli Servisi ajanları tarafından çevreleniyor.

Evan Vucci / AP

Birkaç tanık CBS Pittsburgh muhabirlerine, silahlı saldırganı ateş başlamadan hemen önce çatıda gördüklerini ve polis memurlarını uyarmaya çalıştıklarını söyledi.

Başka bir tanık, Madison Brooks, Haberler'e, “Ondan yaklaşık beş fit uzaktaydım, sanki görüş mesafesindeydim, sanki çok yakındım ve aniden dört el ateş sesi duydum ve herkes 'bırak' diye bağırıyordu ve yüzündeki kan sıçramalarını görebiliyordunuz. Gizli Servis onu barikat altına aldı. Çok korkutucuydu.” dedi.

Haberler kampanya muhabiri Jake Rosen, gömleğinde kan olan bir görgü tanığıyla röportaj yaptı. Bu tanık, kendisinin bir acil servis doktoru olduğunu ve başında yara olan bir kurbana kalp masajı (CPR) uyguladığını söyledi.

“Silah seslerini duydum. Başta havai fişek olduğunu düşündüm,” dedi. “Şurada biri vurulduğunu bağırıyordu. Vurulmuş. Ben de oraya doğru yürüdüm. Acil servis doktoruyum dedim. Sana yardım edeyim. Adam dönüp tezgahların arasına sıkışmıştı. Burada kafasından vurulmuştu. Çok fazla kan vardı ve orada beyin dokusu vardı.”

Adam, helikopterin kurbanı almaya geldiğini söyledi.

CBS Pittsburgh muhabiri Ricky Sayer, Pittsburgh'daki Allegheny Genel Hastanesi'ne bir medivac helikopterinin indiğini ve bir kişinin hızla hastaneye getirildiğini bildirdi. Kişinin kimliği ve durumu bilinmiyor. Hastanenin dışında az sayıda polis görüldü ve kısa bir süre sonra bir nakliye aracıyla başka bir helikopter indi. Bunu, polis ışıklarına sahip siyah bir SUV'nin helikopter pistinin yanına yanaşması izledi.

Hastane daha sonra iki ağır yaralı hastanın tedavi edildiğini doğruladı.

Eski Başkan Donald Trump, 13 Temmuz 2024'te Butler, Pennsylvania'da düzenlenen bir kampanya mitinginde ABD Gizli Servisi ajanları tarafından korunuyor.

Evan Vucci / AP

Başkan Biden ulusa seslendi TSİ 20:15 civarında.

“Amerika'da bu tür şiddete yer yok. Bu iğrenç. Bu iğrenç,” dedi Bay Biden. “Bu ülkeyi birleştirmemizin nedenlerinden biri bu. Bunun olmasına izin veremeyiz. Böyle olamayız. Bunu hoş göremeyiz.”

Bir muhabir, başkana bunun bir suikast girişimi olduğuna inanıp inanmadığını sordu.

“Yeterince bilgim yok – bir fikrim var ama elimde hiçbir gerçek yok,” dedi Bay Biden. “Bu yüzden daha fazla yorum yapmadan önce tüm gerçeklere sahip olduğumdan emin olmak istiyorum.”

Beyaz Saray, Cumartesi gecesi geç saatlerde Bay Biden ve Trump'ın telefonla görüştüğünü doğruladı ancak görüşmede neler konuşulduğunu ayrıntılı olarak açıklamadı. Trump'ın bir danışmanı da ikilinin görüştüğünü doğruladı.

Trump'ın konvoyu yerel saatle 21:30'dan biraz önce Butler Memorial Hastanesi'nden ayrıldı, iki kaynak Haberler'e teyit etti ve Trump Gizli Servis koruması altında bölgeden ayrıldı. Trump'ın bir danışmanının pazar sabahı erken saatlerde sosyal medyaya gönderdiği video, uçağı New Jersey'deki Newark Liberty Uluslararası Havaalanı'na indikten sonra indiğini gösteriyordu. Silahlı saldırı olayından önce, kongre için Milwaukee'ye gitmeden önce Bedminster, New Jersey'deki malikanesine gitmesi planlanmıştı.

Bay Biden daha önce yaptığı açıklamada, “Güvende olduğunu ve iyi durumda olduğunu duyduğum için minnettarım. Daha fazla bilgi beklerken, kendisi, ailesi ve mitingde bulunan herkes için dua ediyorum. Jill ve ben, onu güvenliğe kavuşturduğu için Gizli Servis'e minnettarız. Amerika'da bu tür şiddete yer yok. Bunu kınamak için tek bir ulus olarak birleşmeliyiz.” dedi.

13 Temmuz 2024'te Pennsylvania'nın Butler kentinde düzenlenen Trump kampanya mitingi sırasında silah sesleri duyulduktan sonra katılımcılar dağılıyor.

/ Getty Images

Biden kampanya yetkilisi, kampanyanın tüm giden iletişimleri durdurduğunu ve televizyon reklamlarını mümkün olan en kısa sürede kaldırmak için çalıştığını söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Temsilciler Meclisi'nin “bugün yaşanan trajik olaylarla ilgili tam bir soruşturma yürüteceğini” söyledi. “Amerikan halkı gerçeği bilmeyi hak ediyor. Gizli Servis Direktörü Kimberly Cheatle ve DHS ile FBI'dan diğer ilgili yetkililerin en kısa sürede komitelerimiz önünde bir duruşmaya katılmasını sağlayacağız.”

Temsilciler Meclisi Denetim Komitesi Başkanı James Comer, Cheatle'ı 22 Temmuz Pazartesi günü yapılacak duruşmada ifade vermeye davet eden bir mektup yayınladı.

Koridorun her iki tarafındaki çok sayıda siyasi figür hızla saldırıyı kınadı.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris yaptığı açıklamada, “Doug ve ben onun ciddi şekilde yaralanmamış olmasından dolayı rahatladık. Onun, ailesinin ve bu anlamsız silahlı saldırıdan yaralanan ve etkilenen herkes için dua ediyoruz. … Bu tür şiddetin ülkemizde yeri yok. Hepimiz bu iğrenç eylemi kınamalı ve daha fazla şiddete yol açmaması için üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi.

Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Ailesi siyasi şiddetin kurbanı olan biri olarak, toplumumuzda herhangi bir tür siyasi şiddetin yeri olmadığını ilk elden biliyorum. Eski Başkan Trump'ın güvende olduğu için Tanrı'ya şükrediyorum. Bu korkunç olay hakkında daha fazla ayrıntı öğrendikçe, eski Başkan'ın bugün düzenlediği mitinge katılan herkesin zarar görmemesi için dua edelim.” diye tweet attı.

“Herhangi bir siyasi partiye veya siyasi lidere yönelik şiddet kesinlikle kabul edilemez,” dedi Pensilvanya'nın Demokrat Valisi Josh Shapiro X'te. “Pensilvanya'da veya Amerika Birleşik Devletleri'nde yeri yok. Durum hakkında bilgilendirildim. @PAStatePolice Butler County'de olay yerinde ve federal ve yerel ortaklarımızla birlikte çalışıyor.”

Donald Trump Jr., olaydan sonra babasının fotoğrafını paylaşarak, “Amerika'yı kurtarmak için savaşmaktan asla vazgeçmeyecek” ifadesini kullandı.

Trump'ın başkan yardımcısı adayı olarak değerlendirilen Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum, sosyal medyada “Lütfen Kathryn ve benimle birlikte Başkan Trump, ailesi ve bugün mitinge katılan herkes için dua edin.” paylaşımında bulundu.

Bir diğer potansiyel başkan yardımcısı adayı olan Florida Senatörü Marco Rubio, “Başkan Trump ve bugün Pensilvanya'daki mitinge katılan herkes için dua ediyorum” diye tweet attı.

Ohio'lu Senatör JD Vance, aynı zamanda Başkan Yardımcısı adayları arasında yer alıyor ve şunları yazdı: “Herkes Başkanımız Trump ve mitingdeki herkes için dua etmeye benimle birlikte katılın. Umarım herkes iyidir.”

CBS New York bildiriyor güvenlik sıkılaştırıldı Manhattan'daki Trump Tower'da miting saldırısının ardından.

Washington, DC Metropolitan Polis Departmanı, “aşırı tedbir” amacıyla şehir genelindeki polis varlığını artırdığını ancak bölgede bilinen bir tehdit olmadığını söyledi.

Robert Costa, Pat Milton, Andy Triay, Arden Farhi, Fin Gomez, Aaron Navarro, Sara Cook ve diğer CBS Haber personeli habere katkıda bulundu.

Daha