Yetkililer, Sonya Massey'nin 911'i aramasının ardından evinde ölümcül şekilde vurulduğuna dair videoyu yayınladı

EnguLizyoN

New member
Illinois şerifi, hırsız hakkında 911'i arayan kadını vurduktan sonra cinayetle suçlandı

Illinois şerifi, hırsız hakkında 911'i arayan kadını vurduktan sonra cinayetle suçlandı

01:03

Illinois yetkilileri ve Başkan Joe Biden, vücut kamerasıyla çekilen videonun ardından konuştu Sonya Massey'in ölümcül vurulması Pazartesi öğleden sonra Illinois Eyalet Polisi tarafından yayınlandı. Videoda, bir şerif yardımcısının evindeki bir su kabının başında gergin bir anda Massey'nin yüzüne ateş etmesinden sonraki kaotik sahne gösteriliyor.

Sangamon County Şerif Yardımcısı Sean Grayson, birinci derece cinayet, ateşli silahla ağırlaştırılmış saldırı ve resmi görevi kötüye kullanma suçlamalarına karşı suçsuz olduğunu iddia etti. Yargılanmayı beklerken Sangamon County Hapishanesinde tutuluyor.

“(Video) Amerika'nın vicdanını sarsacak. Bu kadar anlamsız, bu kadar gereksiz, bu kadar haksız, bu kadar anayasaya aykırı,” dedi insan hakları avukatı Ben Crump. “Bu şerif yardımcısı Sonya'dan iki kat daha iriydi. Neden onu kafasından vurmak için silah kullanmak zorunda kalıyorsunuz?”

Yetkililer, siyahi Massey'nin Illinois eyaletine bağlı Springfield kentindeki evinin önünde şüpheli bir hırsız olduğunu bildirmek için sabahın erken saatlerinde 112'yi aradığını söyledi.

Sonya Massey'nin ölümcül silahlı saldırısının vücut kamerası görüntülerinin zaman çizelgesi

İlk olarak, vücut kamerası videosu memurların Massey'nin mülkünü aradığını ve kırık camlı bir arabaya özel ilgi gösterdiğini gösteriyor. Memurlar en az beş kez kapıyı çalıyor ve Massey kapıya geliyor. (Uyarı: Bağlantılı video şiddet ve hassas içerik içermektedir.)

Massey, Grayson'a bir şeyler mırıldanır, Grayson da şöyle cevap verir: “Sana neden zarar verelim ki? Bizi sen aradın.”

White olan Grayson, Massey ile kapısında konuşmaya devam eder ve evinin yakınında kimsenin bulunmadığını söyler. Diğer memurun vücut kamerası çalışan kameradır.

Bu konuşma, yaklaşık bir dakika sonra milletvekillerinin araba hakkında daha fazla soru sormasıyla son buluyor.

Vücut kamerası çalışan vekil daha sonra Massey'nin araba yolundaki arabayı incelerken görülüyor, bu sırada uzakta havai fişekler patlıyor. İkinci vekil daha sonra Grayson'ın da içinde olduğu eve giriyor.

Evde, Massey ilk olarak kanepede otururken, memurlara bazı evraklar vermek için gönüllü olurken ve kimliğini ararken görülür. Grayson daha sonra ocakta bir tencere fark eder ve Massey'e onu taşıma izni verir, evde ateşe ihtiyaçları olmadığını söyler.

Videoda daha sonra Massey'nin ocağın altını kapatıp tencereyi aldığı görülüyor.

Massey'in “Nereye gidiyorsun?” dediği duyuluyor.

“Sıcak, buharlı suyunuzdan uzakta,” diyor Grayson.

“Sıcak buharlı suyumdan uzakta mı?” Massey videoda bunu söylüyor gibi görünüyor. “Seni İsa adına azarlıyorum. Seni İsa adına azarlıyorum.”

“Siktir git, yapmasan iyi olur. Yemin ederim, seni suratının ortasına sıkarım,” diyor Grayson.

Daha sonra 9 mm'lik bir tabanca olduğu söylenen silahını kaldırır ve Massey'e “O lanet olası tencereyi bırak!” diye bağırır.

Massey'nin özür dilediği ve siper aldığı görülüyor ve tam o sırada Grayson onu vuruyor, dedi savcılar. Videoda üç el ateş duyuluyor.

Sangamon İlçe Savcısı John Milhiser, Grayson'ın ateş ettikten sonra vücut kamerasını aktif hale getirdiğini iddia ediyor.

Eyalet polisi tarafından yayınlanan klibin sonunda görülen vücut kamerası görüntüsünde, silahını kaldırdığı anki bakış açısı görülüyor.

Massey tencereyi yere koyar ve ellerini havaya kaldırıp eğilir. Grayson ateş eder.

Mahkeme belgelerine göre, olayla ilgili ayrıntılara göre, daha sonra partnerine Massey'e yaralarının ciddiyeti nedeniyle tıbbi yardım vermemesini tavsiye etti. Diğer vekil acil yardım sağladı ve tıbbi profesyoneller gelene kadar Massey'in yanında kaldı.

Pazartesi öğleden sonra Massey'nin babası James Wilburn, yaşananların videosunu izlediğini anlattı.

“Bir nevi izliyormuşum gibi hissediyorum, bu bir rüya; uyanacağım. Ama bilmiyorum. Ne diyeceğimi bilmiyorum,” dedi James Wilburn. “Bunun George Floyd meselesinde olduğunu gördüm. Bunun Breonna Taylor meselesinde olduğunu gördüm ve Tanrı'ya 'Neden ben? Neden çocuğum?' demek zorunda kaldım.”

Vücut kamerası videosundan önce gösterilen bir zaman çizelgesinde, eyalet polisi, kendilerine bir saat içinde silahlı saldırıdan haberdar olunduğunu söyledi. Vücut kamerası görüntüleri Çarşamba, 17 Temmuz'da Sangamon County'deki büyük jüriye sunuldu ve büyük jüri aynı gün Grayson'a karşı bir iddianame gönderdi, savcılar söyledi.

Grayson hakkında geçtiğimiz Çarşamba günü de tutuklama kararı çıkarıldı ve gözaltına alındı.

Grayson da geçen hafta kovuldu.

Illinois Başsavcısı Kwame Raoul şu açıklamayı yaptı:

“Vücut kamerası görüntüleri korkunç ve Sonya Massey'nin ailesine, hiçbir ailenin deneyimlememesi gereken bir anı yeniden yaşamaları nedeniyle en derin taziyelerimi sunuyorum. Topluluk görüntülerin yayınlanmasına tepki gösterirken, bu mesele ceza adalet sisteminde ilerlerken sakin olunmasını rica ediyorum.

“Illinois'de, polisin karıştığı silahlı saldırılardan sonra yasanın bağımsız soruşturmaları zorunlu kıldığından emin olduk. Bu konuda, Illinois Eyalet Polisi tarafından yürütülen soruşturmanın ve ardından Sangamon İlçe Savcılığı'na yapılan sevk işleminin, uygun şeffaflığı sağlayarak ve hesap verebilirliğe doğru ilerleyerek yasanın ruhuna ve harfine uyduğu anlaşılıyor.”
Bay Biden, Pazar günü 2024 başkanlık yarışında yeniden aday olmayacağını duyurduvücut kamerasının yayınlanmasının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Sevgili bir anne, arkadaş, kız ve genç siyahi bir kadın olan Sonya Massey bugün hayatta olmalıydı. Sonya, olası bir davetsiz misafirden endişe ettiği için polisi aradı. Yardım istediğimizde, Amerikalılar olarak hepimiz -kim olduğumuzdan veya nerede yaşadığımızdan bağımsız olarak- hayatımızdan korkmadan bunu yapabilmeliyiz. Sonya'nın olay yerine gelen bir memurun elinden ölümü, siyahi Amerikalıların çoğumuzun yapmadığı şekilde güvenlikleri konusunda endişe duyduklarını bize hatırlatıyor.

“Sonya'nın ailesi adaleti hak ediyor. Bu düşünülemez ve anlamsız kayıpla karşı karşıya kalan çocukları ve tüm ailesi için yüreğim kırık. Jill ve ben ülkenin geri kalanıyla birlikte yas tutuyoruz ve dualarımız bu yıkıcı zamanda Sonya'nın ailesi, sevdikleri ve topluluğuyla.

“Springfield Eyalet Savcılığı'nın aldığı hızlı adımları takdir ediyorum. Davanın kovuşturulmasını beklerken, yas tutanları rahatlatmak için dua edelim. Kongre, George Floyd Polislik Adaleti Yasası'nı hemen geçirmeli. Adalete olan temel bağlılığımız tehlikede.”

CBS Haberlerinden daha fazlası

Lauren Zafer

Lauren Victory, CBS2 Chicago için Morning Insider muhabiridir. Lauren, Mayıs 2016'da istasyona katılmıştır ve Northwestern Üniversitesi'ndeki Medill Gazetecilik Okulu'ndan mezun olmuştur.