ICE, IŞİD-K bağlantısı olduğundan şüphelenilen 8 kişiyi tutukladı

EnguLizyoN

New member
6/11: CBS Sabah Haberleri

20:26


Washington — Federal müfettişler, ABD'de bulunan ve terör grubuyla bağlantılı olduğu iddia edilen sekiz yabancı uyruklu kişiyi tutukladı IŞİD-K son günlerde operasyonla ilgili bilgisi olan çok sayıda yetkili Salı günü Haberler'e doğruladı.

Yetkililer, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza'nın (ICE) Tacikistan vatandaşlarını Los Angeles, New York ve Philadelphia'da tutukladığını ve bu kişilerin şu anda göçmenlik suçlamalarıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Aktif bir terör planı yoktu ve kaynaklar, söz konusu kişilerin ABD'ye geçmesinden sonra en azından kısmen telefon dinleme yoluyla kolluk kuvvetlerinin dikkatine endişe verici bilgilerin ulaştığını söyledi.


Tutuklama haberi ilk olarak New York Post tarafından duyuruldu.

Tutuklamalar, FBI Direktörü Christopher Wray'in Nisan ayında güney sınırındaki insan kaçakçılığı operasyonlarının terör gruplarıyla olası bağlantısı olan kişileri getirdiği konusunda uyarmasından birkaç ay sonra gerçekleşti.

Operasyona aşina olan kaynaklar, şahısların ABD'ye girerken kolluk kuvvetleri tarafından incelendiğini ve o sırada IŞİD'le bağlantılı olduklarına dair hiçbir belirti bulunmadığını söyledi. Yetkililer, kolluk kuvvetlerinin daha sonra ABD'deki varlıklarıyla ilgilendiğini ve harekete geçtiğini söyledi.

Sekiz adam artık tabidir göç işlemler.

FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı yaptıkları açıklamada, tutuklamaların FBI'ın Ortak Terörizm Görev Güçleri ile yakın koordinasyon içinde gerçekleştirildiğini belirterek, tutuklanan kişilerin sınır dışı edilme işlemlerine kadar ICE gözetiminde tutulduğunu da sözlerine ekledi.

Açıklamada, “FBI ve DHS'nin yakın zamanda kamu ve ortak bültenlerinde açıkladığı gibi, ABD yüksek bir tehdit ortamıyla karşı karşıyadır” denildi. “FBI ve DHS, ulusal güvenliğe yönelik potansiyel tehditleri belirlemek, araştırmak ve ortadan kaldırmak için ortaklarımızla birlikte 24 saat çalışmaya devam edecek.”


IŞİD'e Karşı Mücadele


Daha

Daha