Missouri'li kadının avukatları, bir polis memurunun işlediği cinayetten dolayı verilen mahkumiyet kararının 43 yıl sonra bozulduğunu söyledi

EnguLizyoN

New member
Missouri'li bir kadın bir cinayetten 43 yıldan fazla hapis yatan avukatları, bu suçun artık itibarını kaybetmiş bir polis memuru tarafından işlendiğini, hakimin mahkumiyeti bozmasının ardından yakında serbest bırakılabileceğini ileri sürüyor. Avukatları, Sandra Hemme'nin serbest bırakılması halinde hapis cezasının ABD tarihinde bir kadına yönelik bilinen en uzun haksız mahkumiyet olacağını söyledi.

Yargıç Ryan Horsman Cuma günü geç saatlerde Hemme'nin gerçek masumiyetine dair kanıt oluşturduğuna ve savcılar onu yeniden yargılamadığı takdirde 30 gün içinde serbest bırakılması gerektiğine karar verdi. Duruşma avukatının etkisiz olduğunu ve savcıların kendisine yardımcı olabilecek kanıtları açıklamadığını söyledi.

Hemme'nin New York merkezli Masumiyet Projesi'ndeki avukatları, onun derhal serbest bırakılmasını talep eden bir önerge sundu.


Avukatları yaptıkları bir açıklamada, “Bayan Hemme'nin kırk yılı aşkın bir süredir katlandığı ağır adaletsizliği kabul ettiği için Mahkemeye minnettarız” dedi ve suçlamaları reddetmek ve Hemme'yi ailesiyle yeniden bir araya getirmek için çabalarını sürdüreceklerine söz verdi.

Missouri Başsavcısı Andrew Bailey'nin sözcüsü Associated Press'in Cumartesi günü yorum isteyen bir kısa mesajına veya e-posta mesajına hemen yanıt vermedi.

Sandra Hemme


Masumiyet Projesi31 yaşındaki kütüphane çalışanı Patricia Jeschke'nin ölümüyle ilgili ilk kez sorgulandığında Hemme, bileklerinden deri kelepçelerle kelepçelenmişti ve o kadar yoğun bir şekilde uyuşturulmuştu ki, “başını dik tutamadı” veya “tek heceli yanıtların ötesinde hiçbir şey ifade edemedi”. avukatlarına.

Onun temize çıkarılmasını talep eden bir dilekçede, yetkililerin Hemme'nin “çılgınca çelişkili” ifadelerini görmezden geldiğini ve öldürülen kadının kredi kartını kullanmaya çalışan o zamanki polis memuru Michael Holman'ı suçlayan delilleri bastırdığını iddia ettiler.

Hemme'nin avukatları, “Hiçbir tanık Bayan Hemme'yi cinayetle, kurbanla veya olay yeri ile ilişkilendirmedi. Bayan Jeschke'ye zarar vermek için hiçbir nedeni yoktu ve ikilinin tanıştığına dair herhangi bir kanıt da yoktu” dedi.

Hakim, “Bayan Hemme'nin güvenilmez ifadeleri dışında hiçbir delilin onu suçla ilişkilendiremeyeceğini” yazdı.

“Buna karşılık,” diye ekledi, “Mahkeme, delillerin Holman'ı doğrudan bu suç ve cinayet mahalline bağladığını tespit ediyor.”

Her şey 13 Kasım 1980'de Jeschke'nin işe gelmemesiyle başladı. Endişeli annesi dairesinin penceresinden dışarı çıktı ve kızının yerde kanla çevrili çıplak vücudunu gördü. Elleri bir telefon kablosuyla arkadan bağlanmıştı ve boğazına bir çift külotlu çorap dolanmıştı. Başının altında bir bıçak vardı.

Vahşi cinayet manşetlere taşındı ve dedektifler olayı çözmek için günde 12 saat çalıştı. Ancak Hemme, yaklaşık iki hafta sonra, bir zamanlar kendisini tedavi eden bir hemşirenin evine bıçak taşıyarak ve ayrılmayı reddederek ortaya çıkana kadar onların radarında değildi.

Polis onu bir dolapta buldu ve 12 yaşında sesler duymaya başlamasıyla başlayan hastaneye kaldırılma serisinin sonuncusu olan St. Joseph Hastanesi'ne geri götürdü.

Jeschke'nin cesedinin bulunmasından bir gün önce hastaneden taburcu edilmiş, eyalet çapında 100 milden (160 kilometre) fazla otostop yaptıktan sonra o gece ebeveynlerinin evine gelmişti.

Zamanlama kolluk kuvvetleri açısından şüpheli görünüyordu. Sorgulamalar başladığında Hemme, istemsiz kas spazmlarını tetikleyen antipsikotik ilaçlarla tedavi ediliyordu. Dilekçede, gözlerinin geriye doğru döndüğünden şikayetçi olduğu belirtildi.

Dedektifler, Hemme'nin “zihinsel olarak karışık” göründüğünü ve soruları tam olarak anlayamadığını belirtti.

Avukatları, “Polis, Bayan Hemme'den her ifade aldığında, önceki ifadeye göre dramatik bir şekilde değişiklik gösteriyordu ve çoğunlukla polisin yakın zamanda ortaya çıkardığı gerçeklere ilişkin açıklamalar içeriyordu” diye yazdı.

Sonunda Joseph Wabski adında bir adamın Jeschke'yi öldürmesini izlediğini iddia etti.

Aynı zamanda devlet hastanesinin detoks ünitesinde kaldıkları sırada tanıştığı Wabski, ölümcül cinayetle suçlandı. Ancak savcılar onun o sırada Topeka, Kansas'ta bir alkol tedavi merkezinde olduğunu öğrenince davayı hızla düşürdüler.

Katil olamayacağını öğrenen Hemme ağladı ve tek katilin kendisi olduğunu söyledi.

Ancak polis aynı zamanda kendilerinden biri olan başka bir şüpheliyi de incelemeye başlamıştı. Cinayetten yaklaşık bir ay sonra Holman, kamyonetinin çalındığını yalan yere bildirdiği ve sigorta ödemesi aldığı için tutuklandı. Bu, olay mahallinin yakınında tespit edilen kamyonun aynısıydı ve memurun, geceyi yakındaki bir motelde bir kadınla geçirdiği yönündeki mazereti doğrulanamadı.

Ayrıca Jeschke'nin kredi kartını, cesedinin bulunduğu gün Kansas City, Missouri'deki bir kamera mağazasında kullanmaya çalışmıştı. Sonunda kovulan ve 2015 yılında hayatını kaybeden Holman, kartı bir hendeğe atılmış bir çantada bulduğunu söyledi.

Holman'ın evinde yapılan arama sırasında polis, bir dolapta bir çift altın at nalı şeklinde küpenin yanı sıra o yılın başlarında yaşanan bir hırsızlık sırasında başka bir kadından çalınan mücevherleri buldu.

Jeschke'nin babası, küpelerin kızı için aldığı bir çift olduğunu tanıdığını söyledi. Ancak daha sonra Holman'a yönelik dört günlük soruşturma aniden sona erdi ve ortaya çıkan ayrıntıların çoğu Hemme'nin avukatlarına asla verilmedi.

Bu arada Hemme umutsuzluğa kapılıyordu. 1980 Noel Günü anne ve babasına şunları yazdı: “Masum olmama rağmen, davanın çözüldüğünü söyleyebilmek için birisini hapse atmak istiyorlar.” İddiasını suçlu olarak değiştirebileceğini söyledi.

“Bırakın bitsin” dedi. “Yorgunum.”

Ve bir sonraki baharda ölüm cezasının masadan kaldırılması karşılığında ölümcül cinayet suçunu kabul etmeyi kabul ettiğinde yaptığı da buydu.

Bu bile bir meydan okumaydı; Yargıç başlangıçta suç duyurusunu reddetti çünkü ne olduğuna dair yeterince ayrıntı paylaşamadı ve şunları söyledi: “Üç gün sonra, yani gazetede çıkana kadar bunu yaptığımı gerçekten bilmiyordum. Haberler.”

Avukatı ona, ölüm cezasına çarptırılmama şansının hakimin suçunu kabul etmesini sağlamak olduğunu söyledi. Bir aradan ve biraz koçluktan sonra daha fazla bilgi verdi.

Bu savunma daha sonra temyizde reddedildi. Ancak 1985 yılında, mevcut avukatlarının “garip derecede zorlayıcı” olarak tanımladığı sorgulamaların jüri üyelerine söylenmediği bir günlük duruşmanın ardından tekrar mahkum edildi.

Hemme'nin ilk suç duyurusunun reddedilmesine yardımcı olan ve daha sonra hakim olan Larry Harman, dilekçesinde onun masum olduğuna inandığını söyledi.

“Sistem” dedi, “onu her fırsatta başarısızlığa uğrattı.”Haberler'den daha fazlası