Pasaportlar artık online olarak yenilenebilecek. İşte nasıl başvuracağınız.

EnguLizyoN

New member
ABD'li gezginler artık ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Perşembe günü başlattığı pilot program kapsamında pasaportlarını çevrimiçi olarak yenileyebilecekler.

Yetkililer, yaptıkları açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın yeni çevrimiçi sisteminin, ABD pasaportu sahiplerine her gün kısa bir süre için yenileme başvurusu başlatma olanağı tanıyacağını ve sistem belirlenen sayıda yeni başvuruya ulaştığında kapanacağını söyledi. Ajans, testlerin ardından bir noktada yenileme sisteminin tam lansmanına hazırlanıyor ancak kesin bir tarih vermedi.

Başarılı olursa çevrimiçi yenileme sistemi kısaltılabilir gezginlerin bazen aylarca süren süreç deneyimi pasaportlarını güncellemeye çalışırken.


Bakanlık, “Önümüzdeki birkaç ay boyunca, sistemin performansını gerçek zamanlı olarak izleyebilmek için her gün kabul edilen başvuru sayısını sınırlamaya devam etmeyi planlıyoruz” dedi. “Başvurunuzu başlatamıyorsanız başka bir gün tekrar deneyin.”

Pasaportların işlenmesi, Dışişleri Bakanlığı için, kurumla birlikte COVID-19 seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana büyüyen bir sorun haline geldi çok sayıda başvuru bombardımanına tutuldu her hafta. Geçen yıl pasaport başvurusu yoğunluğu o kadar arttı ki Kaliforniya, Colorado ve Oklahoma'daki federal milletvekilleri başvuru sürecini hızlandırmak için Senato'ya ayrı teklifler sundu.

Oklahoma'dan Cumhuriyetçi Senatör James Lankford, pasaport başvurularının çevrimiçi takibini iyileştirecek ve Dışişleri Bakanlığı'nın daha fazla personel almasına izin verecek bir yasa önerdi. Demokrat Temsilciler Adam Schiff ve California'dan Ted Lieu, pasaport başvurusu ve yenileme sürecini kolaylaştırmak için PASAPORT Yasasını uygulamaya koydu.

Boston Üniversitesi'nden ekonomist Jay Zagorsky, geçerli ABD pasaportu taşıyan Amerikalıların sayısının son otuz yılda nüfustan yaklaşık yüzde 10 daha hızlı arttığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı'na göre 1990 yılında Amerikalıların yalnızca %5'inin pasaportu vardı. Bu sayı Aralık ayında %48'e yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı 2023'te 24 milyon pasaportla rekor kırdı. Pasaport başvuruları ve yenilemeler için bekleme süreleri Aralık ayında normal 6-8 haftalık zaman dilimine döndüDışişleri Bakanlığı dedi.

Pasaportunuzu çevrimiçi olarak yenilemek altı adımlı bir süreci içerir:

  • Ücretsiz bir MyTravelGov çevrimiçi hesabı oluşturun.
  • Hesap oluşturulduktan sonra giriş yapın ve “Pasaportunuzu Yenileyin” butonuna tıklayarak yenileme başvurusunu başlatın.
  • Görüntülenen formdaki tüm kutuları, pasaportunuzda halihazırda basılı olan bilgilerle doldurun.
  • Kalkışınız önümüzdeki sekiz hafta içindeyse, uluslararası seyahat planlarınızı girin.
  • Kendinize ait bir jpeg fotoğraf yükleyin. Selfie yok.
  • Pasaport yenileme ücretini ödeyin ve başvuruyu dijital olarak imzalayın.
Daha fazla ayrıntı için Dışişleri Bakanlığı'nın çevrimiçi yenileme web sitesini ziyaret edin.
Christopher J. Brooks


Kristopher J. Brooks, Haberler muhabiridir. Daha önce Omaha World-Herald, Newsday ve Florida Times-Union'da muhabir olarak çalıştı. Raporları öncelikle ABD konut piyasasına, spor sektörüne ve iflasa odaklanıyor.