Yellowstone Milli Parkı'nda nadir görülen beyaz bizon buzağısının doğduğu bildirildi: “Bir nimet ve uyarı”

EnguLizyoN

New member
Yellowstone Milli Parkı'nda nadir görülen bir beyaz mandanın doğduğu bildirilen Amerikan Kızılderili kabilesinin üyelerine göre, bunun aynı zamanda dünyayı ve hayvanları korumak için daha fazla şey yapılması gerektiğine dair bir işaret olduğu konusunda uyaran Amerikan Kızılderili kabilesinin üyelerine göre, daha iyi zamanların habercisi olan bir Lakota kehanetini yerine getiriyor.

Güney Dakota'daki Lakota, Dakota ve Nakota Oyat'ın ruhani lideri ve kutsal Beyaz Buffalo'nun 19. koruyucusu Şef Arvol Görünümlü At, “Bu buzağının doğuşu hem bir lütuf hem de uyarıdır. Daha fazlasını yapmalıyız” dedi. Buzağı Kadın Piposu ve Paketi.

Kutsal buzağının doğuşu, 2023'te bizon olarak da bilinen binlerce Yellowstone bufalosunu alçak rakımlara sürükleyen şiddetli kışın ardından gerçekleşti. Atalarının bin yıl boyunca birlikte yaşadığı bir hayvanın yönetimini geri almak isteyen 1.500'den fazla kişi öldürüldü, kesime gönderildi veya kabilelere nakledildi.


Kalispell'den Erin Braaten, 4 Haziran'da parkın kuzeydoğu köşesindeki Lamar Vadisi'nde doğduktan kısa bir süre sonra buzağının birkaç fotoğrafını çekti.

Yellowstone Milli Parkı'nın Lamar Vadisi'nde doğduğu bildirilen nadir bir beyaz bufalo buzağı, 4 Haziran 2024'te Wyoming'de gösteriliyor.


Erin Braaten/Dans Eden Aspens Fotoğrafçılığı AP aracılığıylaAilesi parkı ziyaret ederken Lamar Nehri boyunca bir bizon sürüsü arasında “gerçekten beyaz bir şey” fark etti.

Bizonlar yolun karşısına geçerken trafik durdu, bu yüzden Braaten telefoto lensiyle daha yakından bakmak için kamerasını pencereden dışarı çıkardı.

“Bakıyorum ve bu beyaz bir bizon buzağı. Ve tamamen yere yığıldım” dedi.

Bizon yolu temizledikten sonra Braaten'ler araçlarını çevirdi ve park edecek bir yer buldu. 30-45 dakika boyunca buzağıyı ve annesini izlediler.

Braaten, “Sonra da onu oradaki söğütlerin arasından geçirdi” dedi. Braaten sonraki iki günde tekrar gelmesine rağmen beyaz buzağıyı bir daha görmedi.

Looking Horse, Lakotalılar için siyah burunlu, gözlü ve toynaklı beyaz bir bufalo buzağısının doğuşunun İsa Mesih'in ikinci gelişine benzediğini söyledi.

Lakota efsanesi, yaklaşık 2000 yıl önce – hiçbir şeyin iyi olmadığı, yiyeceklerin tükendiği ve bizonların yok olduğu bir dönemde – Beyaz Bufalo Buzağı Kadını ortaya çıktı, bir kabile üyesine bir kase pipo ve bir bohça sundu, onlara nasıl dua edileceğini öğretti ve piponun Bufaloları yiyecek olarak bölgeye getirmek için kullanılabilir. Ayrılırken beyaz bir bufalo buzağısına dönüştü.

Görünümlü At efsaneyi anlatırken “Ve bir gün zor zamanlar tekrar geldiğinde” dedi, “Geri döneceğim ve beyaz bir bufalo buzağı, siyah burun, siyah gözler, siyah toynaklar olarak yeryüzünde duracağım.”

Geçen yıl, Wyoming yetkilileri şunu söyledi: beyaz bizon buzağı Bear River Eyalet Parkı'nda doğdu. Ulusal Bizon Derneği, CBS üyesi KUTV'ye bunun 10 milyonda 1 görülen bir olay olduğunu söyledi.

Looking Horse, 1994 yılında Wisconsin'de başka bir beyaz bufalo buzağının doğduğunu ve adının Mucize olduğunu söyledi.

“Yeryüzündeki en kutsal canlı”


Milli Parklar Servisi'ne göre beyaz bufalo buzağı, birçok Kızılderili kabilesi için “Dünyadaki en kutsal canlıdır”.

Güney Dakota merkezli InterTribal Buffalo Konseyi'nin genel müdürü Troy Heinert, Braaten'in fotoğraflarındaki buzağının siyah burnu, siyah toynakları ve koyu gözleri olduğundan gerçek bir beyaz bufaloya benzediğini söyledi.

Lakotalı Heinert, “Gördüğüm resimlere göre bu buzağı bu özelliklere sahip gibi görünüyor” dedi. Bir albino bufalo pembe gözlere sahip olacaktı.

Looking Horse, Yellowstone buzağısına isim verme töreni düzenlendiğini ancak ismini açıklamayı reddettiğini söyledi. Buzağının doğumunu kutlamak için 26 Haziran'da West Yellowstone'daki Buffalo Field Campaign genel merkezinde bir tören düzenlenecek.

Diğer kabileler de beyaz bufaloya saygı duyuyor.

Heinert, “Birçok kabilenin beyaz mandanın neden bu kadar önemli olduğuna dair kendi hikayesi var” dedi. “Bütün hikayeler onların çok kutsal olduğuna dayanıyor.”

Heinert ve Buffalo Field Campaign'in birkaç üyesi, yabani sürülerin bulunduğu Yellowstone'da beyaz bir bufalo doğduğunu hiç duymadıklarını söylüyor. Park yetkilileri bufaloyu henüz görmemişti ve parkta doğduğunu teyit edemediler ve daha önce parkta beyaz bir bufalo doğduğuna dair bir kayıtları da yok.

Ulusal Bizon Derneği'nin genel müdürü Jim Matheson, buzağının ne kadar nadir olduğunu ölçemedi.

“Bildiğim kadarıyla tarih boyunca hiç kimse beyaz mandanın doğuşunu takip etmedi. Bu yüzden bunun ne sıklıkla meydana geldiğini nasıl belirleyebileceğimizden emin değilim.”
Montana Kızılderili koruma alanı bizon popülasyonlarını yeniden canlandırmayı amaçlıyor

02:29


Kamu arazilerindeki veya koruma grupları tarafından denetlenen hayvan sürülerinin yanı sıra, ABD çapında yaklaşık 80 kabilenin 20.000'den fazla bizonu var ve bu rakam son yıllarda artıyor.

Yellowstone ve çevresinde, federal ve Montana kurumları arasında parkın sürülerinin büyüklüğünü yaklaşık 5.000 hayvanla sınırlayan bir anlaşma uyarınca neredeyse her kış çok sayıda bizon öldürülüyor veya ortadan kaldırılıyor. Yellowstone yetkilileri geçen hafta 6.000 bizona kadar biraz daha büyük bir nüfus önerdiler ve nihai kararın önümüzdeki ay verilmesi bekleniyor.

Ancak Montana'daki çiftçiler Yellowstone sürülerinin arttırılmasına veya hayvanların kabilelere aktarılmasına uzun süredir karşı çıkıyor. Cumhuriyetçi Vali Greg Gianforte, nüfus hedefi 3.000 Yellowstone bizonunun üzerinde olan hiçbir yönetim planını desteklemeyeceğini söyledi.

Heinert, buzağının doğumunu “iyi bir şekilde yaşamamız ve başkalarına saygılı davranmamız gerektiğinin” bir hatırlatıcısı olarak görüyor.

Heinert, “Umarım bu buzağı güvendedir ve Yellowstone Milli Parkı'nda, tam da tasarlandığı yerde en iyi hayatını yaşayacaktır” dedi.

İçişleri Bakanlığı'na göre bizonlar Kuzey Amerika'daki en büyük memelilerdir ve erkeklerin ağırlığı 2.000 pound'a kadar çıkabilir. Park yetkililerine göre çiftleşme mevsimi temmuz ortasından ağustos ortasına kadar sürüyor ve bu dönemde yılın diğer zamanlarına göre daha çabuk tedirgin olabiliyorlar.

Bu ayın başlarında 83 yaşındaki bir kadın ciddi şekilde yaralandı. bir bizon tarafından boynuzlanmış Yellowstone Milli Parkı'nda.

Park, “Bizonlar saldırgan hayvanlar değildir ancak tehdit edildiğinde alanlarını savunurlar” uyarısında bulundu. “Tahmin edilemezler ve insanlardan üç kat daha hızlı koşabilirler.”Haberler'den daha fazlası